LG 55" Class B6 Series 4K UHD OLED Smart TV (OLED55B6P)
Sku:
LG-OLED55B6P
Our price
99
Wholesale inquiries: wholesale@tvoutlet.ca
Default Title - Sold Out
Add to Cart
Francis Ford Coppola "OLED - there is nothing that can compare" See what Academy Award® Winner Francis Ford Coppola thinks about LG OLED TVs. OLED With pixels that can be individually controlled to achieve perfect black and infinite contrast, LG OLED TVs are a new category of television. LG OLED 4K TVs also support HDR, including Dolby Vision™. OLED HDR OLED HDR delivers a stunning high dynamic range picture, including support for Dolby Vision™ content. Enjoy brilliant brights, and deepest darks for infinite contrast and rich color. Infinite Contrast The unique pixels of LG OLED TV can switch completely off to create perfect black and therefore infinite contrast, resulting in a more lifelike image you can only get with OLED. Cinematic Color LG OLED TVs display Cinematic Color with a color palette that virtually matches those seen in today's high-end digital cinemas. Now the home theater experience is on a par with real theaters. 4K Resolution LG OLED 4K TVs contain LG OLED55B6P 55" 2160p OLED TV - 16:9 - 4K UHDTV - NTSC - 3840 x 2160 - Dolby Digital, DTS, Surround - 4 x HDMI - USB - Ethernet - Wireless LAN - PC Streaming - Internet Access - Media Player. (Refurbished)
Product Series: B6
Model Number: OLED55B6P
Product Name: LG B6 OLED55B6P 55" OLED TV
Product Type: OLED TV
Screen Size: 55"
Aspect Ratio: 16:9
Smart TV: Yes
Interactive Features: Voice Recognition
Operating System: webOS 3.0
Features: Progressive Scan
Features: Web Browser
Features: Wall Mountable
Features: Screen Mirroring
PC Streaming: Yes
Internet Access: Yes
Media Player: Yes
Analog Tuner: NTSC
Video Signal Standard: 4K UHDTV
Scan Format: 2160p
Speakers: Yes
RMS Output Power: 40 W
Sound System: Dolby Digital
Sound System: DTS
Sound System: Surround
Ethernet: Yes
Ethernet Technology: Ethernet
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac
HDMI: Yes
Number of HDMI Ports: 4
USB: Yes
Number of USB Ports: 3
Component Video: Yes
Composite Video: Yes
Remote Control Included: Yes
Input Voltage: 120 V AC
Input Voltage: 230 V AC
Energy Consumption per Year: 175 kWh
Maximum Resolution: 3840 x 2160
VESA Mount Standard: 300 x 200
Height: 28.1"
Width: 48.4"
Depth: 1.9"
Height with Stand: 29.90"
Width with Stand: 48.40"
Depth with Stand: 8.90"
Weight (Approximate): 35.70 lb
Weight with Stand (Approximate): 43 lb
Energy Star: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: ENERGY STAR
We Also Recommend
Onn. 50" Class 4K (2160P) Roku Smart LED TV (100012585)